CMS – битва титанов
Вордпрес или Джумла, кто кого?
Доброго дня, шанований читач!
Кожен етап має свої переваги. В сучасний інформаційний вік стає дуже престижно мати свій сайт, а ще престижніше за допомогою нього заробляти в мережі. У результаті багато хто з нас намагається створити щось своє, як стверджується для цього не потрібні володіння якими – небудь технічними навичками, достатньо вивчити пару трійку навчальних курсів по веб-дизайну і ось ВІН довгоочікуваний ресурс у всесвітній павутині.
Але це сказати легко, проте, по правді, щоб реально отримати гарний ресурс, який б ще приносив прибуток – до створення такого сайту необхідно підходити серйозно. Це відноситься не тільки до вибору доменного імені, до хосту, до тематики, але й до того, на якій платформі він буде функціонувати. Існує ряд популярних безкоштовних систем управління контентом, які найчастіше вибираються для створення ресурсів. Найпопулярніші з них – Joomla і WordPress. Але який все ж краще – Joomla або WordPress? Відповідь на це питання ми і будемо сьогодні шукати.
Відразу наголошую, що движок – це сленгове назва такої платформи – Content Managment System (CSM) – Система Управління Контентом. Кожен з них володіє своїми перевагами і мінусами, які ми зараз і будемо розбирати.
Отже – найпопулярнішими движками на сьогоднішній день є Joomla та WordPress. Може це пов’язано з тим, що курсів з вивчення цих систем дуже багато, де можна дізнатися основи, але не всі тонкощі і особливості, які необхідно враховувати в процесі створення ресурсу.
Що стосується Joomla, існують наступні проблеми в налаштуванні даного движка: це складності оптимізації сайту під пошукові системи (чистка коду, настройка правильних URL сторінок, дубляж сторінок і так далі). Ці проблеми виникають, коли починаєш займатися просуванням ресурсу. Так нещодавно мені довелося аналізувати один сайт на Joomla, де тільки головна сторінка ресурсу відкривається за двома різними адресами: а це вже для пошуковиків дубльований контент. Чим далі аналізувався сайт, тим ставало дуже “весело”, мало того, що частина матеріалу в адресному рядку включало ідентифікатор, так щей частину контенту або ж дату публікації матеріалу. Це при тому, що формування чпу URL сторінки було включено!
З WordPress в цьому плані все спочатку простіше – варто один раз налаштувати відображення адреси при установці движка і можна спокійно публікувати статті. Завдяки чому пошуковики швидше і краще індексують ресурси на WordPress. Це ще пов’язано і з тим, що він спочатку легше Joomla в кілька разів, та й дискового простору на хості займає набагато менше. Воно й зрозуміло, адже всі файли движка вміщаються всього в три папки. Joomla ж б’є в цьому плані рекорди за своєю складною структурою розміщення папок з модулями, плагінами, скриптами і темами, у якої ще й до того файлів стилів CSS – ціла купа! Що в свою чергу ускладнює внесення коригувальних змін.
Адаптувати ресурс на WordPress під свої задумки, впровадивши у файли движка додаткові коди, що розширюють функціонал движка, набагато простіше. Для цих цілей в Joomla нам доводиться встановлювати додаткові плагіни або модулі.
З усього перерахованого вище ставимо великий плюс WordPress. Поїхали далі….
Існує думка, що адміністративна панель ресурсу на WordPress менш захищена ніж у Joomla. Маячня повна. Щоб потрапити в адмінку можна набравши http://site.ru/administrator – у разі Joomla і http://namesite.ru/wp-admin – у разі WordPress. Але існують певні засоби захисту адмінки. Крім цього, при установці движків необхідно прописувати логін для адміністраторській панелі свій, а не використовувати стандартний адмін, що робить більшість авторів з проаналізованих мною ресурсів. При чому логін на Joomla Ви можете змінити з адмінки, за умови, що Ви головний адміністратор, а от на WordPress це зробити так просто не вийти. Для зміни логіна доведеться заходити в базу даних. Хакеру нічого не залишається – як просто підібрати пароль.
У цьому раунді нічия.
Переходимо до розгляду адміністративної панелі. Joomla містить величезну кількість кнопочок і пунктиків, що відповідають за різний функціонал. Взяти все те ж опитування, реєстрацію і хто на сайті. Звичайно, знайти людині все легко, але новачкові, хто тільки вперше створює ресурс доведеться посидіти і по запам’ятовувати. WordPress підкорює своєю простотою і мінімалізмом – все чітко і ясно.
Отже, 2:0 на користь WordPress.
Додавання контенту значно легше в WordPress, де достатньо створити рубрику і потім тільки прикріплювати до неї матеріал. В Joomla ж нам необхідно для початку створити “Розділ”, до якого прив’язуємо “Категорію” і тільки потім проводити публікацію матеріалів. Не дивлячись на практично однаковий редактор, що дозволяє форматувати текст, вставляти картинки це на мій погляд дуже вже незручно. До того ж, якщо Ви захочете просто вставити в матеріал відео або флеш, то в випадки Joomla нам буде потрібно додаткове розширення, а от у WordPress це зробити можна простим прописуванням коду в матеріал в режимі HTML редагування. Для дистанційної публікації матеріалу в WordPress можна використовувати три програми : Windows Live Writer, OpenOffice.org, Microsoft Word, а для Joomla такої можливості немає.
Підводимо підсумки даного бою і отримуємо 3:0 на користь WordPress.
Що стосується вибору шаблонів для сайту, то той і інший движок володіють широким асортиментом як безкоштовних, так і платних варіантів, але…. Шаблони для Joomla більш привабливіші, чого не скажеш про WordPress. По цьому пункту Joomla ставлю п’ятірку з плюсом. Відредагувати шаблон найлегше для WordPress, де ми точно знаємо який файл відповідає за виведення шапки, бічних панелей, футера, матеріалу, а от відредагувати шаблон Joomla під особисті вимоги автора ресурсу, видалити непотрібні функції неможливо.
Даний раунд завершується з рахунком 4:1 на користь WordPress.
Можна продовжувати і далі, але все одно в моєму випадку вінок переможця дістанеться WordPress. Його можна використовувати при створенні великого інформаційного порталу, форуму, інтернет – магазину, соц-мережі або новинарів, для цього досить підібрати набір плагінів WordPress. Це ж ми можемо реалізувати і на базі движка Joomla, але при цьому треба враховувати, що виникнуть великі проблеми при його просуванні.
Запитавши мене : “Що я виберу для створення сайту?”, – Я однозначно відповім WordPress. Так, у мене є кілька ресурсів на Joomla – це сайти – візитки, де всього створено кілька сторінок і вони не заповнюються контентом, що дозволяє мені контролювати індексацію і не допускати дублювання контенту. Якщо ж сайт постійно оновлювати, додаючи матеріал, здійснити це буде набагато складніше, я не хочу Вас обманювати, але дублювання контенту – це хвороба Joomla і рідко кому її вдається уникнути. Дивно, чому про це не говориться ні в одному навчальному курсі, а треба б…
Прочитавши цей матеріал, не варто поспішати переносити сайт з Joomla на WordPress, хоча для цього існують спеціальні розширення. Чому? Зараз поясню.
По – перше, дуже складно знайти реально працюючий плагін, який дозволяє це здійснити, безкоштовно. Мінімальна вартість такого розширення 100 $.
По – друге, інтеграції з одного движка на інший ще не означає, що у Вас перенесеться і весь функціонал, тобто – слайдери, фотогалереї, форми контактів і так далі і тому подібне. Все це Вам доведеться самостійно настроювати і знаходити спеціальні плагіни, що відповідають Вашим задумки для того чи іншого движка.
По – третє, як би там не було, але сайт вже може бути проіндексовані пошуковим системами і перенесення з одного движка на інший в будь-якому випадку позначиться на його індексуванні і ніхто не може гарантувати, що Ви не потрапите в бан. На мій погляд, простіше створити просто новий ресурс подібної тематики, ніж витрачати час на пошуки і рішення проблем з міграцією з Joomla на WordPress.
Незважаючи на те, що мені страшенно подобаються як Joomla так і WordPress, але я для створення ресурсу вибираю WordPress, за його гнучкість, простоту. У Joomla дуже багато “чорних дірок”, які можуть піднести сюрпризи і необхідно ДУЖЕ багато часу, щоб вивчити всі нюанси, краще витратити цей час на просування ресурсу на WordPress.
На цьому я сьогодні з Вами прощаюся. Всім удачі і до нових зустрічей.